Hide Menu

Семла (semla) – шведська булочка-свято!

Ви її обов’язково впізнаєте, адже вона одна така – пишна, повітряна дама з капелюшком, злегка припорошеним снігом – точніше, цукровою пудрою. Ну дуже вишукана булочка!
У чому ж її секрет і чарівність? По-перше, їй немає аналогів – вона не схожа на жодну іншу булку. По-друге, у семли є історія, а шведи дуже люблять усе традиційне.
Перша згадка про семлу трапляється в тексті Біблії, яку переклали шведською за часів короля Густава Васи 1541 року. Саме там, здобний хліб, який приносили в жертву, називали семла. Тривалий час випічка з пшеничного борошна була у Швеції розкішшю, доступною лише небагатьом і лише раз на рік, у лютому.
У ті далекі часи семли було заведено подавати в глибоких тарілках із теплим молоком. Згодом молоко до булочки стали подавати окремо. Сучасна семла більше нагадує і за виглядом, і за смаковими відчуттями тістечко. У ній три шари: повітряна булочка, мигдальна начинка та збиті вершки.
Колись шведські булочки було заведено їсти тільки раз на рік – в останній вівторок перед настанням Великого посту. Цей день ще називають “жирний вівторок”. Але шведи так полюбили семлу, що з часом перетворили “жирний вівторок” на “жирний лютий”, що поглинув і січень з березнем на додачу. Сьогодні semla дуже популярна у Швеції, тому її готують і на Великодні свята. Не відмовте собі в задоволенні, спробуйте семлу!
Знадобиться:
(порція приблизно 10 -12 ШТ.)
ДЛЯ ТІСТА
Вершкове масло кімнатної температури – 75г
Молоко – 250мл
Дріжджі свіжі – 25г (сухих – 7г)
Борошно – 450-500г
Кардамон мелений – 1ч.л.
Сіль – 0,5 ч.л.
Цукор – 70г
Яйця – 1шт. + 1 шт. для змащування
ДЛЯ НАЧИНКИ
Вершки 35%-жирності – 300мл
Цукрова пудра – 30г
Ванільний екстракт – ½ ст.л.
Мигдальне борошно – 100-120г
Цукрова пудра – 100г
Яєчні білки – 2шт.
ДЛЯ ПРИКРАШАННЯ:
Цукрова пудра

Як приготувати рецепт:
Тепле молоко налийте в простору миску, всипте цукор і розведіть у ньому дріжджі. Якщо тісто будете вимішувати в кухонному комбайні, то молоко вливайте відразу в миску комбайна.
Яйце злегка збовтайте і додайте до молочно-дріжджової маси, і слідом кардамон з сіллю. Всипте борошно, додайте розм’якшене вершкове масло і почніть замішувати.
Вимішуйте тісто 10 хвилин, якщо вручну, або 5 хвилин – у кухонному комбайні, поки воно не стане еластичним і однорідним. (У тісті досить багато масла, тому воно буде важчим і м’якшим, ніж звичайне дріжджове тісто).
Вільну миску змастіть рослинною олією, перекладіть у неї тісто і поставте на вистоювання в тепле місце на 40-60 хвилин, поки тісто не подвоїться в об’ємі.
Далі викладіть тісто з миски і розділіть на рівні частини, приблизно 10 або 12 кульок, залежно від того, якого розміру булочки вам подобаються – шведи роблять їх великими.
Викладіть кульки на деко, застелене пергаментним папером. Важливо залишити між булочками відстань хоча б у 5 -7 сантиметрів, оскільки вони будуть ще підніматися. Деко з булочками залиште в теплі ще приблизно на півгодини.
Час прогріти духовку до 225°С.
Булочки, що підійшли, змастіть збитим яйцем. Випікайте 8-12 хвилин, поки випічка не набуде гарного золотавого відтінку і не пропечеться всередині.
Поки булочки остигають, підготуйте начинки-наповнювачі.
Спочатку збийте в міцну піну вершки з цукровою пудрою і ваніллю. Отриманою масою наповніть кондитерський мішок із фігурною насадкою.
Потім зріжте у булочок “капелюшки” і відкладіть їх на деякий час поруч.
Тепер черга мигдальної начинки. За допомогою чайної ложки вийміть із булочок частину м’якушки і перекладіть її в окрему ємність. Після чого змішайте м’якуш із мигдальним борошном, цукровою пудрою і яєчним білком до отримання однорідної маси. Готово.
Саме час зібрати і прикрасити наші семли.
Вільну порожнину в кожній булочці наповніть мигдальною начинкою. Зверху по краю видавіть із кондитерського мішка збиті вершки. І покладіть зверху капелюшки. А безпосередньо перед подачею посипте цукровою пудрою.
Подавати їх можна з чаєм або кавою, але традиційний шведський варіант – з молоком.
Смачного!