Hide Menu

Медова паска на пряженому молоцi

Паска рецепт українська

Медова паска на пряженому молоці

Будь-яка господиня погодиться, що паска – випічка, як то кажуть, “з характером”, і потребує до себе чимало уваги та часу. Але результат того вартий. І тому рано чи пізно, навіть ті з господинь, які зазвичай вважають за краще триматися осторонь від дріжджового тіста, все ж таки пробують спекти паску своїми руками. Головне щоб рецепт був максимально докладний. Саме такий і додається нижче. Обов’язково спробуйте його і побалуйте своїх рідних смачними пасками з дуже м’яким і ніжним тістом і глазур’ю, що смакує наче білий шоколад.

На 2 паски вагою по 600 грамів знадобиться:

У тісто:

30г свіжих дріжджів

200мл пряженого молока жирністю 3,5%

3 штуки яєць 

130г вершкового масла жирністю 82,2%

60г меду

цедра 1 апельсину

150г цукру

½ ч.л солі

510г (+/-) борошна

1 щіпка ваніліну

Для наповнення:

80г родзинок

80г сушеної журавлини 

Сік одного апельсина

Глазур на 2 паски:

150г згущеного молока

60г (+/-) сухого молока

2ч.л лимонного соку

Пропонований розмір формочок

(2шт): діаметр – 13см; висота – 10см

Як приготувати рецепт:

Спершу підготуємо опару.

У мисочці з’єднуємо половину порції теплого молока (100 мл), додаємо одну столову ложку цукру із загальної кількості, яка піде в тісто, потім сюди ж розкришимо дріжджі, після чого все старанно перемішаємо до однорідності. Якщо раптом, з якоїсь причини вам дісталися дріжджі “як пластилін” і не кришаться, то спершу розітріть їх із цукром, а потім уже залийте молоком. І пам’ятайте, молоко не повинно бути гарячим або холодним, навіть трохи, тому що в гарячому середовищі дріжджі загинуть, а в холодному погано підніматимуться. А якщо занурити палець, має бути тепло і комфортно

Отже, інгредієнти об’єдналися, додаємо дві-три столові ложки борошна і знову добре перемішуємо. Накриваємо опару рушником або кришкою чи будь-яким іншим предметом, і залишаємо в теплому місці на 15-20 хвилин. До слова сказати, якщо дріжджі свіжі, то вже навіть через 10 хвилин вони почнуть працювати і піднімати опару.

Ну а поки опара дозріває, підготуємо здобу. У знову-таки тепле молоко, що залишилося, вбиваємо яйця кімнатної температури, всипаємо цукор, що залишився, слідом сіль, додаємо мед (якщо зацукрувався, його потрібно розтопити в мікрохвильовці буквально за 30 секунд, але обов’язково остудіть, якщо він став дуже гарячим) і перемішуємо до отримання однорідної консистенції.

Опару, що підійшла, додаемо  до підготовленої здоби і змішуємо.

А щоб додати нашим паскам ще більше смаку й аромату, додамо в тісто терту цедру одного апельсина.

Всипаємо просіяне (обов’язково) борошно з ваніліном, замішуємо тісто. Воно виходить досить рідким порівняно, наприклад, із традиційним дріжджовим тістом для пиріжків, але густішим, ніж на оладки. І до речі, це тісто не потрібно вимішувати руками. Дуже зручно це робити силіконовою лопаткою або кулінарним скрібком. Вимішуємо тісто близько 5-10 хвилин, тоді стане потроху видно, як воно почне відступати від лопатки та стінок миски. Хоча загалом усе ще залишається липким, але нехай вас це не бентежить, так і має бути.

Перекладаємо тісто в змащену олією простору посудину, накриваємо і залишаємо в теплому місці на 1,5 години на підйом.

Тим часом підготуємо сухофрукти. Для цього рецепта чудово себе проявить смачний дует: родзинки і сушена журавлина. Але також, за бажанням, цілком застосовні й традиційні цукати, горіхи або будь-які інші сухофрукти і варіації з їх комбінуванням на ваш розсуд. Головна умова – їх не повинно бути більше 180г, інакше тісту буде просто важко підніматися і пропікатися. Отже, сухофрукти ретельно промиваємо, після чого заливаємо теплою (НЕ окропом) водою. Приблизно через 8-10 хвилин воду зливаємо і знову заливаємо, але цього разу апельсиновим соком (використовуємо апельсин, з якого знімали цедру).  За час вистоювання тіста злегка розм’якшені сухофрукти (цукати) із задоволенням вберуть якусь частину соку, а рідину, що залишиться, потрібно злити. Обсушуємо сухофрукти паперовим рушником і обвалюємо в борошні (1-1,5 ст.л.).

Саме час прогріти духовку (180С) і перевірити наше тісто.

Тісто піднялося, і можна вмішати вершкове масло. Перекладаємо тісто на робочу поверхню, розминаючи, розтягуємо вручну в прямокутний пласт, змащуємо частиною розм’якшеного масла і, загинаючи в різному порядку краї, вимішуємо тісто до отримання однорідної текстури. Вмішуємо всю порцію масла в три прийоми. Вимішуємо тісто протягом 10-15 хвилин. Тісто під час цього замісу досить липке. Для зручності ви можете користуватися кулінарним скребком.

Важливий момент: завдяки тому, що масло додають пізніше й окремо від інших інгредієнтів, досягається необхідна й улюблена багатьма шаруватість (влокнистість) тіста вже в спечених пасках. Загалом, якщо у вас немає ще достатньо навичок у роботі з дріжджовим тістом, або маєте у своєму розпорядженні меншу кількість часу, ви можете додати розтоплене остигле масло до тіста на початку замісу перед додаванням борошна. Паски будуть не менш смачними, тільки з більш розсипчастим тістом (а не волокнистим).

Ще раз розминаємо тісто ніби в корж, викладаємо підготовлені родзинки з журавлиною і вимішуємо тісто вже з наповнювачем. Зверніть увагу, під час цього замісу (тобто вже із сухофруктами) тісто стає вже більш податливим і не таким липким.

Знову перекладаємо його в миску, накриваємо і залишаємо на вистоювання ще на одну годину (зазвичай із наповнювачем тісто піднімається трохи повільніше).

Потім остаточно тісто обминаємо, ділимо на частини, округляємо кожну і укладаємо у формочки, змащені маслом.  І ще, постарайтеся зняти всі сухофрукти з верхівок і загорнути їх всередину тіста, оскільки під час випікання вони можуть підгоріти.

Заповнюємо форми тістом на половину і залишаємо на вистоювання, приблизно на півгодини. При цьому важливо, якщо вистоювання буде недостатнім, то під час випікання пасочки можуть потріскатися.

Випікаємо наші паски в добре прогрітій духовці за температури 180 градусів близько 40 хвилин.  АЛЕ ЧАС ВИПІЧКИ! – залежить від розміру пасок і від вашої духовки – перевіряємо традиційно на суху соломинку. Ще одне, незалежно від розміру, якщо верхівки починають підгорати – накрийте фольгою.

Вже готовим паскам даємо трохи охолонути, потім виймаємо з формочок і залишаємо вже до повного охолодження. Якщо випікали в паперових формах, то в них можна й залишити, так паски повільніше засихатимуть.

А глазур?, логічно запитаєте Ви… Багато господинь звикли до класичного варіанту глазурі, приготовленої на збитих білках. Сьогодні пропонуємо гідну альтернативу, не використовуючи білки зовсім. Цікаво?!, будь ласка. У звичайне згущене молоко невеликими частинами підмішуємо сухе молоко. Вимішуємо масу за допомогою звичайної виделки або вінчика. При цьому реальна кількість сухого молока залежатиме від ступеня густоти обраного вами згущеного молока. За підсумком нам потрібна глазур густої консистенції. І наприкінці вимішування вводимо лимонний сік, який додасть світлішого відтінку нашій глазурі, а головне – зробить її більш глянсовою. А якщо вже лічити плюси саме цієї глазурі, то варто зазначити, що вона доволі швидко застигає, не липне до рук і водночас залишається м’якою, а під час розламу чи нарізання не кришиться і не обсипається.

Ось тепер, мабуть, усе. Не забувайте великодню класику, але й не бійтеся пробувати нові для вас рецепти.

Світлого Вам свята Великодня!